PokePolis
MENU
Segregowanie klocków - Jak sortować klocki Lego?

Segregowanie klocków - Jak sortować klocki Lego?

Klocki Lego cieszą się niesłabnącą popularnością od prawie stu lat. Wiele osób kupujących mix Lego, albo znajdująca swoje dawne zbiór z dzieciństwa zadaje sobie pytanie – Jak sortować klocki Lego? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż posortowanie duże kolekcji może trwać wiele godzin a nawet dni! Bez względu na to czy szykujemy je na sprzedaż czy chcemy odbudować rozebrane zestawy warto przemyśleć strategię, gdyż pomoże to nam zaoszczędzić wiele godzin.

Przygotowania do sortowania Lego

Zanim przystąpimy do segregowania Lego warto poświęcić chwilę na odpowiednie przygotowania. Pomoże to nam zaoszczędzić czas i unikniemy sporo niepotrzebnej roboty. Zatem zanim zaczniemy segregowanie klocków zwróćmy uwagę na:

Miejsce

Jeśli mamy wiele kilogramów klocków do posortowania, to potrzeb9wać będziemy odpowiedniego miejsca. Najlepiej żeby był to pokój, gdzie nie mają wstępu dzieci i zwierzęta. Dzieci mogą w kilka chwil zniweczyć wielogodzinną prace, wystarczy, że wysypią zawartość pudełek na podłogę i będziemy musieli zaczynać od początku. Zwierzęta również mogą zrobić ogromny bałagan a do tego zostawić sierść, zjeść czy pogryźć naszą kolekcję. Uważajmy również na przeciąg, który może przewrócić nasze pudełka. Warto zadbać o wygodne miejsce do sortowania, gdyż od wielogodzinnego schylania się łatwo nabawić się bólu pleców.

Czas

Sortowanie klocków to czasochłonny proces, jeśli nasza kolekcja jest obszerna to nie warto robić tego wszystkiego na raz. Im więcej czasu spędzimy przy tym, tym większa szansa na popełnienie pomyłki. Nasza irytacja może również rosnąć z powodu niewygodnej pozycji przy siedzeniu. Możemy poświęcać 15 minut dziennie, wtedy będziemy mieli widoczny postęp. Jeśli jednak chcemy poświecić tej czynności większe ilości czasu to róbmy regularne przerwy, by wystrzec się błędów.

Pudełka i sortery

Bez problemu znajdziemy w sieci specjalistyczne pudełka i sortery takie jak piętrowy organizer czy walizka z przegrodami. Jednak nie są one niezbędne by poradzić sobie z tym zadaniem. Możemy użyć dowolnego pudełka czy pojemnika jakie mamy dostępne w domu. Jeśli chcemy często przeglądać dane elementy to lepiej się sprawdzą szerokie i płaskie niż wysokie i wąskie. By bezpiecznie przechowywać klocki warto wybrać te z pokrywką. Dzięki temu po skończeniu segregowania mamy pewność, że jesteśmy chronieni przed przypadkowym wysypanie już zorganizowanych elementów.

Gdy mamy niezamykane pudełka to warto nie napełniać ich do końca, dzięki temu jesteśmy wsadzić jeden w drugi i przechowywać je tak do momentu aż będą nam potrzebne. Warto zrobić dedykowane etykiety i nakleić je na pudełko. Można też użyć flamastra, choć naklejana etykieta jest praktyczniejsza.

sortowanie lego

Grupy elementów

W dużej stercie Lego znajdziemy ogromną ilość różnych elementów. Warto podzielić je na kilka grup, to skutecznie pomoże danym dopasowywać je do konkretnego pojemnika.Nie musimy tego robić zbyt dokładnie, gdyż po przesortowaniu naszego miksu możemy rozdzielać go dalej na mniejsze elementy i zajmie to już znacznie mniej czasu. Pamiętajmy, że to jak sortować klocki Lego powinno zależeć od naszych własnych preferencji, dlatego warto samemu dostosować swoje kategorie. Przykładowe pojemniki na Lego mogą zawierać:

  • Minifigurki – czyli wszystkie części popularnych ludzików Lego, takie jak głowy, torsy, nogi czy ręce.
  • Akcesoria – czyli to co mają minifigurki na wyposażeniu: bronie, czapki, kubki, kapelusze czy zbroje.
  • Technic – wszystkie części wykorzystywane w modelach Lego Technic.
  • Płytki – wszystkie płaskie płytki używane do budowania modeli.
  • Cegły – wszystkie duże elementy używane do budowy.
  • Pojazdy – Lego posiada wiele modeli pojazdów, sporo z nich zawiera charakterystyczne części takie jak koła, płytki, kierownice itp.
  • Drobne elementy – wszystkie drobne elementy które znajdziemy w miksie klocków.
  • Zawiasy – w tej kategorii zbieramy wszystkie części zawierające ruchowe elementy.
  • Nachylone – czyli wszystkie nachylone klocki.
  • Duże elementy – wszystkie duże i niewymiarowe klocki.

Czy sortować klocki Lego po kolorze?

Segregowanie klocków Lego po kolorze wydaje się dobrym pomysłem, leczy gdy posortujemy w ten sposób naszą kolekcję, szybko przekonamy się, że ciężko jest nam odnaleźć dany element wśród tysięcy czarnych części. Dlatego najlepiej poukładać klocki kolorami wtedy, gdy mamy już dokładnie posegregowane części i mamy możliwość trzymać je tak, by były w mniejszych grupach. Możemy do tego użyć woreczków strunowych czy organizera warsztatowego.

Segregowanie klocków – na co zwrócić uwagę

Gdy wiemy już jak sortować klocki Lego, to możemy brać się do roboty. Warto przy okazji zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Uszkodzone i nieoryginalne klocki – to dobry moment by oddzielić uszkodzone i nieoryginalne klocki od Lego. Nasza mieszanka klocków może zawierać również inne zabawki czy zanieczyszczenia, które możemy również usunąć.
  • Czystość klocków – gdy mamy bardzo zabrudzone elementy możemy je zostawić do czyszczenia. Po ich umyciu mogą zostać umieszczone w odpowiednich pojemnikach.
  • Spis elementów – Możemy na bieżąco prowadzić ewidencję naszych klocków, dzięki temu będziemy znali ich ilość i potencjalne zestawy z jakich pochodzą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top