Przejdź do treści
Przechowywanie LEGO - Jak przechowywać klocki LEGO?

Przechowywanie LEGO - Jak przechowywać klocki LEGO?

Bez względu na to, czy traktujemy klocki LEGO jako inwestycję, przedmiot kolekcjonerski czy zwykłą zabawkę warto zadbać o prawidłowe przechowywanie kolekcji. Klocki wydają się być zabawką trwałą, która bez trudu wytrzyma całe dekady bez uszczerbku na jakości. Jednak przechowywanie LEGO to bardziej złożone zagadnienie. Postaramy się przedstawić najlepszą odpowiedź na pytanie jak przechowywać klocki LEGO.

Przechowywanie LEGO – Warunki

Przechowywanie klocków LEGO nie jest trudne ani problematyczne. Warto pamiętać jednak o kilku czynnikach, które mogą w dłuższe perspektywie wpływać negatywnie na materiał z którego wykonane są klocki.

Pomieszczenie

Nie musimy wydzielać oddzielnego pomieszczenia na klocki. Gdy jednak chcemy schować naszą kolekcję, bądź dziecko przestało się już nimi interesować możemy bez przeszkód je schować do piwnicy czy na strych. Najlepiej żeby leżały w suchym i ciemnym miejscu, gdyż warunki atmosferyczne mogą wpływać na nie negatywnie.

Temperatura

Temperatura to największy problem przy składowaniu naszej kolekcji. Długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę może skutkować odkształcaniem się różnych elementów czy nawet ich pęknięciem. Dotyczy to również wody, która w przypadku czyszczenia klocków LEGO nie powinna być zbyt gorąca, najlepiej nie przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Światło słoneczne

Promieniowanie UV przy dłuższej ekspozycji wpływa negatywnie na kondycję klocków. Tyczy się to nie również opakowań czy instrukcji, które mogą wyblaknąć i stracić swoje pierwotne kolory. Również same klocki mogą ulec odbarwieniu. Materiał z którego są zrobione ma tendencje do żółknięcia. Zjawisko te często jest widoczne przy starszych konsolach czy komputerach, gdzie obudowy wykonane z ABSu pożółkły z upływem czasu. Światło słoneczne powoduje również problemy związane z temperaturą, które dokładniej opisaliśmy wyżej.

Wilgoć

To najmniej istotny czynnik, klocki LEGO są odporne na wilgoć i jeśli nie trzymamy ich w bardzo wilgotnych warunkach nie powinniśmy się martwić o nie. Pudełka i instrukcje są bardziej podatne na wilgoć,  zbyt wysoka wilgotność powietrza może spowodować wyginanie się kartek czy uszkodzenia kartonu. Dodatkowo wszystkie materiały wykonane z płótna, naklejki, silniki, elektronika czy inne delikatne części mogą się uszkodzić od wody. Jeśli trzymamy swoje zbiory w zamkniętym pojemniku to nie musimy podejmować dodatkowych kroków, takich jak osuszanie powietrza.

Pudełka do przechowywania klocków LEGO

Bez względu na to czy chcemy przechowywać klocki LEGO po skończonej zabawie czy schować je na dłuższy czas, mamy do dyspozycji dużą ilość pojemników czy kontenerów. Najlepszą opcją są pudełka zamykane, dzięki temu zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo oraz ochronę przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Dobrą inwestycją są specjalne pojemniki z pokrywką, niektóre modele posiadają kółka i można je układać jeden na drugim, dzięki czemu oszczędzimy masę miejsca. Możemy również poszukać dedykowanych pudełek na LEGO, są one mniej pojemne i droższe. Jednak często są w różnych atrakcyjnych kształtach, takich jak klocek czy głowy ludzików LEGO.

Ochrona zaplombowanych zestawów

Zestawy LEGO w pudełkach są szczególnie narażone na zniszczenia. Jeśli chcemy zachować ich jak najlepszy stan możemy użyć kilku sztuczek by skutecznie je chronić. Głównymi czynnikami niszczącymi karton będzie wilgoć i światło. W przypadku, gdy mamy małą ilość zestawów, możemy je bez problemu spakować w torebki bądź schować do zamykanych półek. Wartą rozważenia metodą jest owijanie kartonowych opakowań folią stretch. Ten sposób jest niezwykle tani i wydajny. Pamiętajmy również o tym, by nie stawiać na pudełka nic ciężkiego, gdyż z czasem mogą się odkształcić bądź zgnieść.

Otwarte opakowania możemy porozklejać tak, aby były całkiem płaskie, dzięki temu zabiegowi nie będą one zajmować wiele miejsca. Możemy też wsadzać mniejsze w większe, co pozwoli zmniejszyć ich objętość. Jeśli przechowujemy je na półce, upewnijmy się by nie były nadmiernie narażone na promieniowanie UV.

Jak Przechowywać klocki LEGO – Minifigurki

Przechowywanie minifigurek LEGO możemy zorganizować na kilka sposobów. Popularne są specjalne gablotki z podstawkami. Są warianty zamykane jak i bez ochronnego wieka. Możemy również zdecydować się na tańszą opcję trzymania ludzików LEGO w torebkach strunowych. Jeśli chcemy przechowywać je przez dłuższy czas możemy oddzielić wszystkie elementy, żeby zmniejszyć napięcia, które mogą powodować chociażby pękanie torsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *