Przejdź do treści
lego ninjago trading card game

LEGO Ninjago Trading Card Game

Wiele różnych firm postanowiło wypuścić grę karcianą opartą na swojej franczyzie. Nie inaczej jest w przypadku LEGO. Ninjago Trading Card Game to jedna z kilku pozycji dostępna od tego wydawcy. Do tej pory ukazało się 10 serii. Saszetki w pierwszych trzech były poziome, co następnie zmieniono na pionowy, znany z innych gier, takich jak Pokemon TCG.

NINJAGO TCG SPIS KART

1 

SERIA 1

1902016
2 

SERIA 2

2162017
3 

SERIA 3

2502018
4 

ŁOWCY SMOKÓW

2522019
5 

PRIME EMPIRE + NASTĘPNY POZIOM

252 + 1262020
6 

WYSPA + NASTĘPNY POZIOM

252 + 1262021
7 

SEABOUND + NASTĘPNY POZIOM

256 + 1262022
8 

CRYSTALIZED + NASTĘPNY POZIOM

256 + 2042023
9 

DRAGON RISING + NASTĘPNY POZIOM

256 + 2042023/2024
10 

KRWAWY KSIĘŻYC

2782024

Gdzie można kupić karty LEGO Ninjago Trading Card Game?

Jeśli chcemy powiększyć kolekcję kart Ninjago Trading Card Game to możemy je znaleźć w wielu miejscach i wydaniach. Najczęściej spotykaną formą są gazetki Ninjago, gdzie dostajemy jedną świecącą kartę promocyjną i często dodatkowy pojedynczy booster. Są dostępne w salonach z prasą jak również w wielu sklepach, nawet takich jak Lidl czy Biedronka. Jeśli zależy nam głównie na kartach to najkorzystniej poszukać produktów takich jak multipacki, blistry czy zestawy startowe. Najłatwiej je zakupić w Internecie albo w sklepach z prasą czy zabawkami. Koszt pojedynczej saszetki to około 6-8 zł.

Rodzaje kart

Rodzaje kart w zależności od serii mogą się różnić. Wraz z rozwojem karcianki wprowadzano nowatorskie pomysły. Jednak najczęściej możemy spotkać takie rodzaje kart:

1. Karty postaci – Przedstawiają bohaterów i złoczyńców ze świata Ninjago, takich jak Kai, Lloyd, Jay czy Lord Garmadon. Każda z postaci ma określone statystyki, takie jak siła, obrona, szybkość oraz moc. W zależności od koloru ramki bohaterowie dzielą się na zielone – źli oraz czerwone – dobrzy.

2. Karty akcji – Pozwalają na wykonywanie specjalnych ruchów w trakcie rozgrywki. Mogą to być ataki, obrony, uniki lub taktyczne zagrania wpływające na pole walki, takie jak wzmacnianie czy osłabianie zagranych bohaterów.

3. Karty broni, ekwipunku i pojazdów – Dodają specjalne uzbrojenie, np. miecze, sztylety lub magiczne artefakty, zwiększając głównie statystyki naszego championa. Niekiedy miewają negatywne dla nas efekty.

4. Karty żywiołów – Powiązane z elementami znanymi z Ninjago, takimi jak ogień, woda, ziemia, błyskawica, lód czy energia. Mogą wzmacniać sojuszników, zwiększać moc ich ataków lub aktywować unikalne efekty, zależnie od wylosowanej przez nas karty

5. Karty pułapek – Umożliwiają przygotowanie niespodziewanych kontrataków lub defensywnych zagrywek, aktywowanych w odpowiedzi na ruchy przeciwnika.

Jak grać w Ninjago TCG – Zasady gry Ninjago Trading Card Game

Przygotowanie i poziom podstawowy

Żeby zacząć potrzebujemy talii złożonej z przynajmniej 20 kart i areny, którą możemy nabyć w zestawie startowym, to właśnie na niej będziemy trzymać i wykładać karty. W wariancie podstawowym używamy wyłącznie bohaterów (dobrych i złych). Znacznie upraszcza to rozgrywkę, przez co łatwiej wprowadzić w zasady młodszych graczy. Zawsze grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik lub ten który przegrał poprzednią partię.

Etap wstępny

Gdy jesteśmy gotowi zacząć pojedynek dobieramy kartę i zagrywamy na dowolne pole naszego wojownika, zawsze musi być zwrócona do nas, wtedy jest sojusznikiem którego kontrolujemy, wszystkie odwrócone są sojusznikami przeciwnika. Gdy jeden z naszych ninja jest obok wrogiego (są to pola, które po wyłożeniu wojowników stykają się takimi samymi atrybutami) to rozpoczyna się pojedynek.

Etap pojedynku

Walka polega na porównaniu atrybutów z krawędzi karty. Wygrywa wojownik z wyższą wartością, w przypadku remisu zwycięża gracz ostatni zagrywał bohatera. Po pokonaniu karty oponenta odwracamy jąw naszym kierunku, zostaje on naszym sojusznikiem, choć nawet jeśli sąsiaduje z jakimś wrogim sojusznikiem to nie rozpoczyna on pojedynku. Gdy sąsiadujemy z dwoma wrogimi postaciami to musimy rozegrać choć jedną walkę, gdy ją zakończymy możemy wybrać czy chcemy rozegrać następną.

Zakończenie gry

Gdy kończymy naszą turę to odrzucamy jedną kartę z ręki na stos. Rozgrywka kończy się w momencie gdy wszystkie pola są zapełnione bohaterami, wtedy wygrywa osoba posiadająca najwięcej sojuszników.

Poziom zaawansowany

Wiele zasad z trybu podstawowego pozostaje bez zmian. Tali musi liczyć przynajmniej 30 kart Lego Ninjago. Na ręce dobieramy ich po 6. Karty przesunięte w wyniku działania innych efektów nie wywołują pojedynku. Możesz tez zagrać kartą akcji lub pojazdów, zanim położysz na polu postać. Po tym ruchu na końcu można również pułapkę, która zagrywana jest obrazkiem do dołu.Akcje odkładamy na stos zużytych na końcu tury, pojazdy są trwałe aż do momentu zagrania nowego z nich a zasadzka aktywuje się gdy położymy na niej postać, po czym jej efekt jest natychmiastowy i działa raz, po skończonym ruchu idzie na stos odrzuconych właściciela. Istnieje też złota zasada – tekst na karcie jest najważniejszy i obowiązuje nawet jeśli jest sprzeczny z ogólnymi zasadami.

Skrócone zasady gry i kolejność ruchów

Poziom podstawowy

  1. Dobierz kartę.
  2. Zagraj jedną postać.
  3. Rozegraj pojedynki.
  4. Odrzuć kartę z ręki i dobierz nową.
  5. Ruch przeciwnika.

Poziom zaawansowany

  1. Dobierz kartę.
  2. Zagraj akcję lub pojazd.
  3. Zagraj postać.
  4. Rozegraj pojedynki.
  5. Użytą akcję odłóż obrazkiem do góry  na stos odrzuconych.
  6. Zagraj zasadzkę.
  7. Odrzuć kartę z ręki i dobierz nową.
  8. Ruch przeciwnika