tutenstein

Tutenstein - szczegółowy opis serialu animowanego

tutenstein

„Tutenstein” to amerykański serial animowany, produkowany przez Porchlight Entertainment dla Discovery Kids, oparty na komiksie Jaya Stephensa. Był emitowany w Polsce przez telewizję Jetix od 20 grudnia 2004 roku. Nazwa serialu to połączenie słów „Tutankhamun” i „Frankenstein”, co doskonale oddaje jego tematykę bajki – ożywioną mumię faraona w współczesnym świecie.

Fabuła serialu Tutenstein

Tytułowym bohaterem serialu jest mumia dziesięcioletniego faraona Tut Anket Set Amona (w skrócie Tut). Będąc eksponatem w jednym ze współczesnych muzeów zostaje ponownie przyzwany do życia poprzez uderzenie pioruna, czego świadkiem była dwunastoletnia dziewczyna Cleo, zafascynowana starożytnym Egiptem.

Mimo że od śmierci Tuta minęło ponad trzy i pół tysiąca lat, młody faraon pozostaje w przekonaniu, że wciąż jest wielkim władcą, wręcz panem całego świata, i wszyscy powinni mu służyć. Cleo pomaga mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a gdy ucieka jej kot Luksor, ten zaczyna mówić i staje się jego wiernym sługą.

Kreskówka łączy elementy przygodowe z edukacyjnymi, przedstawiając autentyczne mity i bóstwa starożytnego Egiptu. Głównym wątkiem jest walka bohatera z bogiem chaosu Setem, który pragnie zdobyć berło Uaz (Was) – potężny artefakt dający Tutowi magiczną moc.

Główni bohaterowie – opis

Faraon Mumia Tutankensetamon / Tutenstein / Tut

Jest mumią faraona Tutankensetamona, który zmarł w wieku 10 lat (w przeciwieństwie do prawdziwego Tutanchamona, który zmarł mając 18 lat). Wstał on z grobu, kiedy Cleo trzymała berło Uaz, a błyskawica odbiła się od niego i pomknęła w sarkofag. Jest impulsywny, ale dobroduszny, choć często wykorzystuje swoją pozycję „faraona” do rozkazywania innym. Jego imię to zlepienie słów od Tutanchamon, anken, Set i Amon.

Cleopatra Carter / Cleo

Dwunastoletnia dziewczyna zafascynowana starożytnym Egiptem. To ona przypadkowo przyczyniła się do ożywienia Tuta. Cleo jest inteligentna, odważna i często musi powstrzymywać Tuta przed popełnianiem błędów wynikających z jego nieznajomości współczesnego świata. Jej imię pochodzi od Kleopatry, a nazwisko od Howarda Cartera – archeologa, który odkrył grobowiec Tutanchamona.

Luksor / Luxor

Kot Cleo, który po ożywieniu Tuta zyskał zdolność mówienia i został jego wiernym sługą. Pełni również funkcję doradcy Tuta, często próbując powstrzymać go przed nierozsądnymi działaniami. Jak każdy kot nie lubi wody. Jego imię pochodzi od egipskiego miasta Luksoru.

Poboczni bohaterowie

Walter

Kustosz muzeum, w którym znajduje się sarkofag Tuta. Nie ma pojęcia o tym, że mumia ożyła i często dziwi się niewyjaśnionym zdarzeniom.

Profesor Behdety

Egiptolog pracujący w muzeum, który nieustannie szuka nowych eksponatów związanych ze starożytnym Egiptem.

Natasha

Przyjaciółka Cleo, w której zakochał się Tut.

Thomas

Pięcioletni kuzyn Cleo, który czasami odwiedza muzeum.

Bogowie Egiptu

W serialu pojawiają się liczne bóstwa egipskie, w tym:

  • Set – bóg chaosu i główny antagonista

  • Anubis – bóg związany z mumifikacją i życiem pozagrobowym

  • Bastet – bogini-kotka, opiekunka domowego ogniska

  • Thoth – bóg mądrości i pisma

  • Ozyrys – władca zaświatów

  • Izyda – bogini magii i życia

Sezony i odcinki

„Tutenstein” składa się z trzech sezonów, łącznie wyemitowano 39 epizodów oraz jeden film telewizyjny.

Sezon 1 (2003-2004)

Pierwszy sezon zawiera 13 odcinków, w których poznajemy głównych bohaterów i ich przygody. Odcinek pilotażowy pokazuje, jak Tut zostaje ożywiony i zaprzyjaźnia się z Cleo i Luksorem.

Sezon 2 (2004-2005)

Drugi sezon również składa się z 13 epizodów. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak:

  • „Old Man Tut” – Tut nienawidzi bycia młodym, więc gdy łamie swój ankh, następnego dnia zamienia się w nastolatka, a potem w starca.

  • „Cleo’s Catastrophe” – Tut przypadkowo zamienia ciała Cleo i Luksora.

  • „The Day of the Undead” – Tut dowiaduje się o Halloween i próbuje przywołać prawdziwego ducha.

  • „Queen for a Day” – Cleo i Luksor odkrywają, że Tut został porwany, gdy znajdują tylko jego berło Uaz.

Sezon 3 (2007-2008)

Ostatni sezon zawiera 13 odcinków i kończy się filmem telewizyjnym „Tutenstein: Clash of the Pharaohs”, który został wyemitowany 11 października 2008 roku.

Produkcja i emisja

„Tutenstein” został stworzony przez Jaya Stephensa i wyprodukowany przez Porchlight Entertainment we współpracy z Telegael Teoranta. Premiera miała miejsce 1 listopada 2003 roku na kanale Discovery Kids w USA. W Polsce zadebiutował 20 grudnia 2004 roku na kanale Jetix.

Produkcja serialu była konsultowana przez egiptologów, w tym dr. Petera Lacovarę i dr Kasię Szpakowską, którzy dbali o autentyczność przedstawianych elementów kultury starożytnego Egiptu. Dzięki temu wiele bóstw i mitów egipskich przedstawionych w serialu jest zgodnych z historycznymi przekazami.

Zdobył nagrody Emmy za pierwszy i drugi sezon, co świadczy o jego wysokiej jakości i popularności wśród widzów.

Gdzie oglądać wersję polską 

Obecnie „Tutenstein” można oglądać na platformie Hoopla za darmo (w USA). Serial był również dostępny na platformie Yippee TV, która od sierpnia 2020 roku udostępniła go na YouTube. W Polsce serial nie jest obecnie emitowany w telewizji, a dostępność wideo na platformach streamingowych jest ograniczona.

W październiku 2022 roku ogłoszono, że trwają prace nad rebootem, który będzie miał całkowicie nowy wygląd. Nie wiadomo czy będzie wydana wersja PL.

Ciekawostki

  • Berło Uaz (Was) przedstawione w serialu jako wszechstronna różdżka magiczna jest fikcyjne, choć sam symbol Was jest autentycznym egipskim symbolem.

  • Tutenstein jest rysowany z rozszczepioną wargą, podobnie jak prawdziwy Tutanchamon.

  • Starożytna gra senet, rzeczywiście istniała, jednak ponieważ nie zachowały się dokładne zasady gry, reguły pokazane w serialu nie są dokładne.

  • Serial łączy elementy edukacyjne z rozrywkowymi, ucząc widzów o kulturze starożytnego Egiptu w przystępny sposób.

  • W przeciwieństwie do większości seriali animowanych, „Tutenstein” przedstawia autentyczne mity i bóstwa egipskie, co czyni go wartościowym źródłem wiedzy dla młodych widzów.

„Tutenstein” to wyjątkowy serial animowany, który w przystępny sposób przedstawia elementy kultury starożytnego Egiptu, jednocześnie oferując zabawne i pełne przygód historie o młodym faraonie próbującym odnaleźć się we współczesnym świecie. Dzięki konsultacjom z egiptologami, serial zachowuje autentyczność przedstawianych mitów i bóstw, co czyni go nie tylko rozrywkowym, ale również edukacyjnym.