Przejdź do treści
wybielanie lego

Wybielanie LEGO - jak pozbyć się żółtych plam z klocków

Gdy przeglądasz stare klocki LEGO możesz zauważyć pewną rzecz, niektóre zn ich mogły zmienić swoją barwę i nie wyglądają już tak jak kiedyś. Mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia czy plamy. Nie jest to oczywiście powód do niepokoju, to powszechne zjawisko wynikające z kilku kwestii. Najważniejsze jest to, że można ten proces odwrócić. Czym jest wybielanie LEGO i czy jest bezpieczne?

Z czego zrobione są klocki LEGO?

Klocki LEGO są wykonane głównie z tworzywa sztucznego zwanego ABS (akrylonitryl-butadien-styren). ABS jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że klocki są trwałe i łatwo się nie odkształcają. Dodatkowo, niektóre specjalne elementy mogą być wykonane z innych materiałów, takich jak poliwęglan (PC) dla przezroczystych części czy polipropylen (PP) dla elementów miękkich takich jak miecze czy naramienniki. ABS składa się z polimerów czyli dużych cząsteczek zbudowanych z wielu powtarzających się jednostek zwanych monomerami. Do mieszanki z której wytwarza się klocki dodaje się również różne dodatki, co jest głównym czynnikiem, dla którego klocki mogą stracić barwę.

Dlaczego klocki LEGO się odbarwiają?

Jak już wspomnieliśmy, LEGO zrobione są z tworzywa sztucznego. ABS składający się z polimerów ma pewną właściwość, posiada on podwójne wiązania w swojej strukturze. To głównie one odpowiadają za ten proces. Główne powody odbarwiania się:

Brud

Utrata koloru może być spowodowana wieloma czynnikami i nie musi od razu oznaczać ingerencji w strukturę tworzywa. Tłuste plamy czy tym tytoniowy może powodować tego rodzaju zabrudzenia, są najłatwiejsze do usunięcia,wystarczy odpowiednio wyczyścić zabrudzone elementy.

Dodatki do polimerów

Czynniki takie jak promieniowanie UV może oddziaływać na dodatki do tworzywa sztucznego. Żeby skutecznie zapobiegać temu procesowi warto odpowiednio przechowywać klocki LEGO.

Starzenie się

Niestety zabawki, pomimo tego, że są trwałe to niestety nie są wieczne. Złe przechowywanie i upływ czasu może prowadzić do rozkładu plastiku. Wspominane podwójne wiązania mogą wyłapywać tlen z powietrza i zmieniać skład mieszanki. Pomimo zmiany składu klocków na przestrzeni lat, LEGO dalej zawiera w swoim składzie polimery z podwójnymi wiązaniami. Także zawsze warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kloców, najlepiej w szczelnych pojemnikach.

Wybielanie LEGO – czym można wybielić klocki?

Istnieje sposób, żeby pozbyć się tego niechcianego procesu i przywrócić częściom ich dawny kolor. Z pomocą przychodzi nam nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona. Należy zakupić odpowiednią ilość roztworu nadtlenku wodoru o stężeniu 3%. Pamiętajmy, że wszystkie klocki muszą być zanurzone. Dlatego warto zaopatrzyć się wcześniej w odpowiedniej wielkości pojemnik. Gdy zanurzymy już wszystkie pożółkłe części w roztworze należy zostawić go na kilka godzin na słońcu. Dzięki swojej reaktywności nadtlenek wodoru w przeciągu kilku godzin powinien usunąć przebarwienia z klocków LEGO. Możemy dodać dla lepszego efektu kilka kropel płynu do mycia naczyń, dzięki temu z łatwością pozbędziemy się innych zabrudzeń. Co jakiś czas pamiętajmy, aby przemieszać klocki.

Pamiętajmy, by używać do tego rękawic lateksowych. Również trzymajmy nasz pojemnik z dala od dzieci i zwierząt domowych. Jest to żrąca substancja i musimy zachować wszelką ostrożność i odpowiednio zabezpieczyć siebie i otoczeni przy wybielaniu LEGO.

Czy wybielanie klocków LEGO jest bezpieczne?

Pamiętajmy, że 3% roztwór nadtlenku wodoru jest żrący. Wybielając klocki musimy zachować należytą ostrożność. Co do samego procesu, to oczywiście wpływa on na w jakiś sposób na klocki, oczywiście jeśli nie będziemy ich wybielać regularnie, to nie powinniśmy się martwić o trwałość naszej kolekcji. Wybielanie LEGO przy pomocy wody utlenionej nie zmieni tekstury klocków. Problemem mogą być naklejane elementy czy inne delikatne mechanizmy wewnątrz klocka. Po przeprowadzeniu wybielania warto dokładnie opłukać i umyć części, by pozbyć się resztek roztworu.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielenia?

Niestety proces wybielania klocków dość szybko traci swój efekt. Wiele będzie zależało od czynników takich jak warunki w jakich są przechowywane. Narażenie ich na światło słoneczne może znacząco przyśpieszyć ponowny proces żółknięcia. Efekt powinien się utrzymać od kilku tygodni do kilu miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *