PokePolis
MENU
czyszczenie klocków lego

Czyszczenie klocków LEGO - Bezpieczne i skuteczne sposoby

Jeśli kupujemy używane klocki, albo znaleźliśmy naszą starą kolekcję na strychu czy w piwnicy powinniśmy się liczyć tym, że mogą posiadać one różnego rodzaju zabrudzenia, powstałe w wyniku nieprawidłowego przechowywania klocków LEGO czy po prostu podczas zabawy. Oczywiście przy odrobinie wysiłku możemy przywrócić im dawny blask. Warto jednak trzymać się kilku zasad.

Jakimi środkami przeprowadzać czyszczenie klocków LEGO?

Jeśli chcemy przeprowadzić skuteczne czyszczenie klocków LEGO to powinniśmy użyć letniej wody (około 40 stopni Celsjusza) oraz zwykłego płynu do naczyń. Żeby dokładnie odczyścić kurz czy tłuste i klejące się plamy możemy zostawić klocki do namoczenia. Jeśli woda nie jest zbyt gorąca to mogą tak leżeć spokojnie przez dłuższy czas. Następnie bierzemy się za usuwanie resztek i uporczywych zabrudzeń. Najlepiej używać do tego szmatki z mikrofibry bądź delikatnej gąbki. Starajmy się nie używać materiałów którymi zarysujemy klocki. Łatwo nie zauważyć zniszczonej powierzchni podczas mycia, jednak po wysuszeniu może się okazać że klocki LEGO zostały porysowane.

Do niektórych zabrudzeń będziemy potrzebowali narzędzi do zeskrobania klejących się plam. Wato przygotować coś bez ostrych końcówek i na tyle wąskiego, aby bez trudu doczyścić niedostępne miejsca.  Oczywiście nie musimy szorować dokładnie każdego zakamarka, gdyż znacznie może to wydłużyć czas jaki poświęcimy na czyszczenie. By sprawnie przeprowadzić cały proces do ogólnego mycia możemy użyć rękawiczek z mikrofibry.

Przed czyszczeniem możemy przeprowadzić kilka dodatkowych czynności, takich jak oddzielenie nieoryginalnych elementów czy innych zabawek, oraz wstępne posegregowanie naszej kolekcji LEGO.

Czym nie czyścić klocków LEGO

Klocki wykonane są z wysokojakościowego materiału ABS. Jest on wytrzymały, choć nie jest niezniszczalny. Może zostać uszkodzony na wiele różnych sposobów. Żeby mieć pewność co do prawidłowego czyszczenia klocków warto wyeliminować na starcie wszystkie żrące środki czystości, takie jak Domestos. Mogą negatywnie wpływać na trwałość materiału. Pamiętajmy by nie wrzucać do wody klocków posiadających na sobie naklejki, gdyż bardzo łatwo zostaną one zniszczone i odklejone od klocka, przez co bezpowrotnie utracimy dany wzór. Również wszystkie części zawierające elektronikę czy inne delikatne, bądź metalowe części nie mogą zostać wrzucone do wody, gdy są brudne czy zakurzone trzeba je delikatnie czyścić na przykład zwilżoną ściereczką z mikrofibry

Nie powinniśmy również używać do tego celu zmywarki. Panuje w niej zbyt wysoka temperatura, która może zniszczyć naszą kolekcję. Jeśli musimy wyczyścić konkretne elementy, najlepiej zrobić to manualnie.

Jak czyścić modele LEGO na półce

Jeśli mamy kolekcję zbudowanych modeli zdobiącą nasze półki, to w pewnym momencie zapewne pokryje je kurz. Jeśli nie chcemy żeby osadzały się na nich zabrudzenia, to warto pomyśleć o oszklonych gablotach. Dzięki temu modele nie będą wymagały częstego czyszczenia. Do czyszczenia modeli LEGO możemy wykorzystać kilka narzędzi, większość z nich możemy już posiadać w domu. Pędzel, zmiotka do kurzu, ściereczka z mikrofibry, patyczki kosmetyczne czy sprężone powietrze idealnie nadadzą się do przeprowadzenia okresowego czyszczenia poskładanych budowli. Gdy zestaw nie był czyszczony od wielu lat i znajduje się na nim gruba warstwa kurzu, możemy go rozebrać na części i wyczyścić je tak jak wszystkie inne elementy LEGO.

Jak wysuszyć klocki po czyszczeniu

Kiedy czyszczenie klocków LEGO dobiegnie końcowi, warto je jeszcze ostatecznie opłukać z resztek detergentów. Gdy mamy już gotowe elementy pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach. Nie zostawiajmy LEGO bezpośrednio na słońcu, klocki mogą stać się kruche i zaczną tracić swoje oryginalne barwy. Podobnie w przypadku kaloryfera, zbyt duża temperatura może odkształcić klocki, przez co nie będą się już nadawać do budowania. Suszarka czy inne źródła gorącego powietrza też nie są najlepszym rozwiązaniem. Najgorszą opcją byłoby użycie piekarnia czy otwartego ognia. Zostawmy nasze LEGO na ręczniku i dajmy im spokojnie wyschnąć w pokoju. Pamiętajmy choć raz obrócić elementy, by nie zbierała siew nich woda. PO kilku godzinach będą suche.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top