Gameshark - narzędzie do cheatowania w grach Pokemon
Każda osoba mająca przyjemność grania na konsolach Game Boy w dwie pierwsze generacje na pewno słyszała o tym tajemniczym urządzeniu. GameShark owiany był prawdziwą aurą tajemniczości, każdy o nim słyszał, lecz nikt nigdy nie widział. Miał być jedynym sposobem aby grając na konsoli złapać niedostępne stworki, takie jak Celebi czy Mew.
Spis treści
ToggleCzym jest GameShark?
GameShark to seria urządzeń do zmiany danych wewnętrznych w grach. Dzięki jego użyciu gracz mógł dowolnie manipulować grą i zdobywać niedostępne przedmioty czy odblokowywać dziwne funkcje. W przypadku gier na konsole Game Boy była to specjalna dedykowana nakładka, którą wtykaliśmy w slot na cartrige. Następnie wystarczyło wsunąć do urządzenia daną grę i odpalić konsolę. Po uruchomieniu witał nas ekran gdzie za pomocą klawisza A ustawialiśmy odpowiednią kombinację znaków by uzyskać dany efekt. Po aktywacji kodów gracz przełącza tryb w urządzeniu i odpala zmodyfikowaną wersję swojej gry.
GameShark był również dostępny na inne systemy, chociażby Playstation, wtedy wykorzystywał on dany nośnik, w tym wypadku płytę CD, aby odpalić program modyfikujący grę.
Najpopularniejsze kody do gier Pokemon
Kody do gier Pokemon były różne w zależności od generacji. Im nowszy tytuł tym więcej możliwości dawało urządzenie. Mogliśmy wpisać ich kilka na raz. Wiele z nich ma rożne wariacje, w spisie kodów zostało to oznaczone jako xx. Zamiast tej wartości wystarczy podstawić właściwy numer.
Generacja 1 – Red i Blue
01xxD8CF – Złapanie dowolnego Pokemona, dla Mew byłą to liczba 15
019947D3 – Nieograniczone pieniądze
01xxF3CF – Zmiana poziomu dzikich stworków
01011ED3 – 99 Master Balli
Generacja 2 – Gold i Silver
01xxEDD0 – Złapanie dowolnego stworka, dla Celebi to wartość FB
010719D1 – Każdy dziki Pokemon jest Shiny
019D46DA – Pokerus pojawia się na stroku w 1 slocie
Oczywiście są to tylko przykładowe kody, ich pełną listę oraz wartości do podstawienia znajdziemy bez trudu w internecie. Warto zauważyć, iż nawet w obrębie jednej generacji mamy różne kody w zależności od wersji. Dlatego pamiętajmy by w razie posiadania gry Yellow czy Crystal poszukać odpowiednich kodów.
Czy używanie kodów jest bezpieczne?
Ingerencja w kod gry nie jest bezpieczne, w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet trwałym i permanentnym uszkodzeniem gry. Szczególnie narażona jest pierwsza generacja w której do uszkodzenia mogą wywołać nawet glitche, których jest ogromna ilość. Sam GameShark może powodować dwa rodzaje problemów. Pierwszym jest możliwość poluzowania się cartridge’a podczas korzystania z urządzenia. Wykonane jest z cienkiego plastiku i nie jest idealnie spasowane, także narażą użytkownika na możliwość wypadnięcia nośnika podczas użytkowania.
Drugim jest wywołanie niepożądanych efektów poprzez słaby software urządzenia. Jest to program do zmiany danych wewnętrznych, jest on niedbale napisany przez co może trwale zablokować grę, na przykład poprzez zbyt dużą ilość wpisanych kodów. Oczywiście nie zawsze tak drastyczne konsekwencje muszą się pojawić, czasem po prostu możemy wywołać jakiś glitch. Częstym przypadkiem jest tak zwane Bad Egg, wymazanie danych z Hall of Fame, zatrzymanie gry, utrata Pokemonów czy problemy z savem.
Czy można dalej kupić GameSharka?
Niestety te urządzenie nie jest dalej sprzedawane. Jedyną możliwością by je zdobyć jest zakupienie je z drugiej ręki na popularnych portalach aukcyjnych. Nawet jeśli używamy dalej konsoli Game Boy to nie ma potrzeby jego używania, możemy się zaopatrzyć w wiele innych i bezpieczniejszych przystawek do wpisywania kodów. GameShark był marzeniem wielu osób w latach 90tych. Osoby grające na emulatorach nie musiały się tym martwić, gdyż wiele z nich miało wbudowaną opcję do modyfikowania zawartości gry.
Coraz lepsze zabezpieczenia, koszt produkcji to jedne z wielu powodów dlaczego firma upadła. W erze łatwego dostępu do Internetu przestała być już potrzebna. Obecnie jednak ma powrócić jako AI Shark, czy sztuczna inteligencja oferująca graczom podpowiedzi w grach zamiast promować oszustwa. W swojej ofercie mają również akcesora gamingowe takie jak klawiatury, pady, myszki czy słuchawki.