Tyle Wiesz Ile Zjesz Baśnie i Legendy Karty Star Foods
Karty 17/40
43%
TYLE WIESZ ILE ZJESZ BAŚNIE I LEGENDY OPIS KOLEKCJI
Tyle Wiesz ile Zjesz Baśnie i Legendy to seria prawdopodobnie 40 tekturowych kart. Karty były dwustronne, choć z przodu zawsze znajdował się taki sam motyw. Z Tyłu kart Tyle Wiesz ile Zjesz, był standardowy quiz, zawierający pytania, dotyczące popularnych baśni i legend. Karty z oby stron były pokryte folią ochronną, choć w opakowaniach chipsów nie posiadały dodatkowego zabezpieczenia, które chroniłoby je przed tłustymi plamami, które były powszechne na kartach i tazosach Star Foods. W paczkach chipsów dodatkowo można było szukać karty z nagrodami. Kolekcja Tyle Wiesz Ile Zjesz Baśnie i Legendy nie posiadała żadnej numeracji. Na przodzie karty widniały jedynie logotypy, nazwa serii oraz zasady gry.
Zasady Gry
Masz trzy pytania: A – łatwe, B – średnio-trudne, C – trudne
Dzielisz się kartami z przyjaciółmi.
Zadajecie sobie nawzajem pytania.
Odpowiadający wybiera stopień trudności.
Punktacja A – 1 pkt, B – 2 pkt, C – 3 pkt.
Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej punktów.
TYLE WIESZ ILE ZJESZ BAŚNIE I LEGENDY SPIS KART
KARTA NR. 1
A) Kto napisał baśń „Krzesiwo”? B) Na co dzieci dają ślimakowi ser? C) Co się stało z osiołkiem z bajki Fredry?
A. Hans Christian Andresen B. na pierogi C. padł z głodu
KARTA NR. 2
A) Jak sprawdzono, czy pewna dziewczynka była prawdziwą księżniczką? B) U cesarza jakiego państwa śpiewa słowik w baśni Andersena? C) Ile było łabędzi w baśni „Dzikie łabędzie”?
A. Ułożono ją do snu na ziarnku grochu B. u cesarza Chin C. 11
KARTA NR. 3
A) Kto pierwszy powiedział, że „król jest nagi” w baśni „Nowe szaty cesarza”? B) W jakim zwierzęciu wyłowiono ołowianego żołnierzyka w baśni Andersena? C) Jak miał na imię chłopczyk, główny bohater baśni „Królowa śniegu”?
A. małe dziecko B. w rybie C. Kay
KARTA NR. 4
A) Kto udawał brata ojca Alladyna, aby wykraść czarodziejską lampę? B) W czym ukryci zbójnicy przedostali się do domu Ali Baby? C) Jak nazywała się księżniczka w której zakochał się Alladyn z „Baśni 1001-nocy”?
A. Mauretański czarodziej B. w bukłakach C. Badr-el-Budur
KARTA NR. 5
A) Ile córek miała macocha Kopciuszka z baśni Charlesa Perraulta? B) Kto uratował żołnierza przed powieszeniem w baśni „Krzesiwo”? C) Jakie imiona nosili bohaterowie bajki Krasickiego pt: „Malarze”?
A. dwie B. trzy czarodziejskie psy C. Piotr i Jan
KARTA NR. 6
A) Kto napisał bajkę pod tytułem „Małpa”? B) Jakie oczy miał pierwszy pies z baśni Andersena „Krzesiwo”? C) Jakie twarze malował na portretach Piotr w bajce „Malarze” Ignacego Krasickiego?
A. Aleksander Fredro B. jak filiżanki C. podobne, jak w rzeczywistości
KARTA NR. 7
A) Co takiego, ukrytego w dziupli drzewa, miał przynieść czarownicy żołnierz z baśni Andersena? B) Jak się nazywał właściciel Kota w butach z baśni Ch. Perraulta C) W jakim cesarstwie żył Alladyn?
A. krzesiwo B. Pan Szaraban C. chińskim
KARTA NR. 8
A) Od jakiej rośliny nosiła imię Bzowa Babuleńka B) Ile pierzyn i materaców położono na ziarnku grochu, aby sprawdzić, czy śpiąca na nim dziewczynka jest prawdziwą księżniczką? C) Jak nazywa się rodzinne miasto Hansa Christiana Andersena?
A. od bzu B. 20 pierzyn i 20 materaców C. Odense
KARTA NR. 9
A) Z kogo „zrobił się król” jak mówi tytuł bajki? B) Jak nazywała się bajkowa dziewczyna, mieszkająca w jeziorze Świteź? C) Co powiedział niedźwiedź jednemu z przyjaciół w bajce A. Mickiewicza „Przyjaciele”?
A. z chłopa B. Świtezianka C. „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.”
KARTA NR. 10
A) Gdzie mieszka Pan Twardowski? B) Kogo pragnął zobaczyć Pan Maluśkiewicz? C) Kto napisał „Przygody Koziołka Matołka”?
A. na Księżycu B. wieloryba C. Kornel Makuszyński
KARTA NR. 11
A) Czym handlowała dziewczynka ze słynnej baśni Andersena? B) Jak ma na imię główna bohaterka „Dzikich łabędzi”? C) W jakim państwie ma miejsce akcja baśni „Słowik”?
A. zapałkami B. Eliza C. w Chinach
KARTA NR. 12
A) Ile dzieci mieli rodzice Paluszka z baśni Charles Perraulta? B) Kto napisał „Piotrusia Pana”? C) Jakiego Gatunku ptaszkami są bohaterowie bajki Krasickiego „Ptaszki w klatce”?
A. siedmioro B. James Mathew Barrie C. czyżykami
KARTA NR. 13
A) Co wrosło z brzydkiego kaczątka? B) Z jakiego kraju pochodzi Pinokio? C) Co dawał kwiat paproci temu, kto go znalazł?
A. piękny łabędź B. z Włoch C. szczęście
KARTA NR. 14
A) Kto zgubił pantofelek na balu? B) Jak wysoko rosną lilie w słynnej balladzie Adama Mickiewicza? C) Kim był według legendy podanej przez Galla Anonima Piast, założyciel dynastii królów polskich?
A. Kopciuszek B. „Jak pan leży głęboko.” C. oraczem
KARTA NR. 15
A) Jakie pieniądze ukryte były w skrzyni w pierwszej sali skarbca w baśni „Krzesiwo”? B) W czyim domu ukrywał się Paluszek w braćmi w baśni Perraulta? C) Jakie twarze malował na portretach Jan w bajce Krasickiego „Malarze”?
A. miedziaki B. wilkołaka C. piękniejsze niż były w rzeczywistości
KARTA NR. 16
A) Z jakiego kruszcu były pieniądze w drugiej sali skarbca w baśni „Krzesiwo”? B) Jak nazywał się brat Ali Baby? C) Jak miała na imię siostra Szeherezady?
A. ze srebra B. Kasim C. Dinazad
KARTA NR. 17
A) W jakiej bajce Fredro poucza „Jak ty komu, tak on tobie”? B) Kto napisał baśń o małym Czerwonym Kapturku? C) Kogo poślubił pan Szaraban właściciel Kota w butach w baśni Charlesa Perraulta?
A. „Paweł i Gaweł…” B. Charles Perrault C. córkę króla