Przejdź do treści
pokerus wirus pokemon

Pokerus – tajemniczy wirus ze świata Pokemon

Pokerus to niezwykle rzadki wirus znany z gier Pokemon. Wprowadzony został w drugiej generacji – Silver/Gold/Crystal. Występował tak rzadko, iż można było odnieść wrażenie że to kolejna miejska legenda ze świata Pokemon a nie prawdziwe zjawisko.

Czym jest Pokérus?

Pokerus to rzadka, ale korzystna dla Pokemonów, przypadłość występująca w grach. Pokerus jest rodzajem wirusa, który może zostać przeniesiony podczas walki z innymi zakażonymi Pokemonami. Te mikroskopijne stworzenia pokrywają stworka podczas interakcji z innymi. Jest to pozytywny wirus, który jednak po pewnym czasie staje się nieaktywny i nie można go już przekazywać dalej, choć Pokemon, który go miał, nadal korzysta z jego korzyści. Pokerus jest więc pożądany przez wielu trenerów Pokemonów ze względu na jego korzystne właściwości rozwijania potencjału ich stworzeń.

Jakie korzyści daje wirus?

Zakażenie te, jak już wspomnieliśmy jest pozytywnym zjawiskiem. Dzięki obecności tych mikrobów dany Pokemon zdobywa podwójne punkty EV (Effort Values). Dzięki temu znacznie szybciej rozwija on swoje statystyki. Nawet po ozdrowieniu z tej przypadłości bonus ten zostaje zachowany na stałe. Jego działanie zostaje praktycznie niezmienione aż do IX generacji, w której wirus nie występuje już naturalnie. Stworki przesłane do gier dalej zachowują swoje właściwości. Choć status infekcji nie jest dłużej widoczny na ekranie podsumowania.

Jakie są szanse złapania Pokerusa?

Druga generacja zaprezentowała wiele nowych mechanik, w tym Pokemony Shiny, które były tak rzadkie, że gdyby nie czerwony Gyarados w Lake of Rage to większość graczy mogłaby nigdy się z nimi nie spotkać. Występowanie Pokerusa było jeszcze rzadsze, zatem nawet spędzając dziesiątki czy setki godzin nie było łatwo go złapać, szczególnie, że potrzebowaliśmy zarazić się od dzikiego stworka. Szczególnie gdy główną metodą wbijania poziomów w ostatniej fazie gry były potyczki z Elite Four. Szanse na spotkanie się z tą chorobą to 1 do 21,845! Czyli szanse są trzykrotnie mniejsze niż spotkanie dzikiego Pokemona Shiny.

Twórcy chcieli na pewno sprawić by było to coś rzadkiego i niezwykłego, lecz szanse spotkania były zdecydowanie zbyt niskie. Co w czasach przed globalnymi wymianami sprawiało, iż praktycznie nie mieliśmy realnej szansy na zetknięcie się z nim. Wprowadzenie usług globalnej wymiany poprzez Wi-Fi – zaprezentowane w IV generacji ułatwiło możliwość nabycia stworka zainfekowane tą rzadką chorobą. Bez trudu można było dostać takiego Pokemona nawet podczas Wonder Trade.

Ile czasu zajmuje wyleczenie się z tej przypadłości?

Żeby Pokemon wyleczył się z wirusa nie musimy nic robić, nie są potrzebne żadne specjalnie przedmioty czy mikstury. Po upływie od 1 do 4 dni zainfekowany stworek sam wróci do zdrowia. Nie będzie on już zarażał innych i status zniknie. Również wizyta w Centrum Pokemon nie jest w stanie wyleczyć tej przypadłości, także możemy bez strachu leczyć naszą drużynę do pełni zdrowia. Jednakże w pierwszych generacjach statusy takie jak sen czy zatrucie mogą również zakryć status, lecz po ich wyeliminowaniu znowu możemy zobaczyć charakterystyczny obraz sugerujący nam posiadanie Pokerusa.

Jak powstrzymać Pokemony przed wyleczeniem?

Pokerus daje zarażonemu Pokemonowi wyłącznie pozytywne dodatkowe efekty, dlatego jeśli doszło do jego pozyskania to powinniśmy starać się by pozostał z nami jak najdłużej. Jest kilka mozliwości by powstrzymać proces leczenia i korzystać z Pokerusa w dowolnym momencie.

  • Komputer PC – najpopularniejsza metoda, polega po prostu na umieszczeniu zainfekowanego stworka w komputerze, dzięki temu skutecznie uniemożliwimy pozbycie się tej przypadłości. W każdej chwili po wyjęciu z PC jest on gotowy do przekazania mikroorganizmów na innego Pokemona.
  • Day Care – również umieszczenie stworka w Day Care Center powstrzyma go przed pozbyciem się tej przypadłości, jednak musimy pamiętać o tym, iż blokujemy w ten sposób możliwość rozmnażania Pokemonów.
  • Transfer to najpewniej najtrudniejsza metoda, gdyż musimy przesyłać zainfekowanego Pokemona do gry Pokemon Stadium, w późniejszych wersjach możemy wykorzystać usługę HOME, dzięki której znacznie łatwiej zrobimy transfer bez konieczności posiadania dodatkowych gier czy urządzeń.

Podsumowanie informacji

Pokeruś to niezwykłe zjawisko, które występuje od drugiej generacji gier. To małe mikroorganizmy pokrywające zainfekowanego. Nie są szkodliwe, dają wyłącznie pozytywne efekty, w postaci podwojonych wartości EV podczas treningu. Jest to zjawisko tak rzadkie, że większość starszych graczy mogło nigdy na niego nie natrafić. Zyskało na popularności dopiero dzięki wymianom Wi-Fi. W najnowszych odsłonach serii traci już na znaczeniu i możemy podejrzewać iż w przyszłości nie będzie kontynuowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *