PokePolis
MENU

Historia Żetonów Pokemon w Polsce.

pokemon tazo

Początek nowego milenium, Pokemania zaczyna nabierać rozpędu i nic nie zdaje się jej zagrażać. Pokemony są wszędzie, dosłownie i przenośni. Są na wieczkach jogurtów, w telewizji, radiu, na ubraniach, piórnikach czy zeszytach. Ciężko jest uwolnić się od widoku kieszonkowych stworków.  Pierwsza kolekcja, która zaczyna zdobywać serca miłośników Pokemonów to naklejki z gumy Boomer. Było pewne, że na fali popularności serialu animowanego, powstawać będą cały czas nowe gadżety. Niedługo pojawiają się Pokemon Tazo – obiekt westchnień każdego dziecka.

Pokemony to niezwykły fenomen kulturowy, który swój początek ma w odległej Japonii. Satoshi Tajiri i jego zamiłowanie do kolekcjonowania owadów zapoczątkowało jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier na świecie. Żetony Pokemon to przedmiot z minionej epoki, który najlepiej zapisał się w świadomości fanów. Charakterystyczne żetony były obecne wszędzie. Zapewne każdy ma wiele związanych z nimi opowieści ze szkoły czy podwórka.

Czym zatem są  Żetony Pokemon? – Tazo to gra, która przybyła do nas z Japonii, a swoje korzenie ma na Hawajach. Gra w tazosy polegała na ułożeniu ich frontem do ziemi i zbijaniu tak, by odwrócić, jak najwięcej tazo z wieży przeciwnika. W Polsce popularnym wariantem tej gry było ustawianie wieży z  dwóch żetonów Pokemon, po jednym od każdego gracza. Następnie Po kolei każdy gracz próbował zbić jednego lub dwa żetony, gdy akcja ta zakończyła się powodzeniem, przeciwnik dokładał kolejny krążek.

Wszystkie serie Żetonów Pokemon: Generacja 1 – Kanto

„Mamo kup chipsy, tylko wymacaj żeton” zapewne to stwierdzenie nie jest nikomu obce. Z perspektywy czasu, jednak pomysł ten wydaje się nietrafiony, dodawanie krążków losowo do paczek przyczyniało się do pewnych patologii. Widok zgniecionych chipsów czy rozerwanych opakowań to niestety codzienność. Warto zwrócić uwagę na pewien relikt przeszłości, mianowicie małe paczki chrupków, w dużej mierze wyparte obecnie przez duże opakowania, które w latach 90tych i wczesnych 2000 nie były tak popularne, jak obecnie. Żeby mieć pewność, że mamy szanse na odnalezienie upragnionego Pokemona musieliśmy szukać opakowań oznaczonych specjalną banderolą. 

Pierwsza Generacja Pokemon Tazo z regionu Kanto posiada 5 serii:

Pokemon Seria 1 Set 1

Pierwszy wydany w Polsce set Żetonów Pokemon – składał się z 51 plastikowych krążków. Przedstawiały one niewyewoluowane formy kieszonkowych stworków. Z tyłu widniały informacje o tym, jakie typy pokonuje.

Pokemon Seria 1 Set 2

Kontynuacja setu 1 – Pokemony miały najczęściej swoje ostateczne formy w trakcie przeprowadzania ataku. W odróżnieniu od setu pierwszego czcionka użyta opisania Pokemona była czarna. 

Pokemon 3D Seria 2  Set 1

Pierwszy set posiadający hologram 3D, zmieniający wygląd po przechyleniu krążka. Z powodu kleju i plastikowej nakładki, żetonów łatwo się deformowały. Seria skłądała się z 50 sztuk.

Pokemon 3D Seria 2  Set 2

Drugi set posiadający trójwymiarowy hologram. Składał z 40 żetonów z Pokemonami. Tutaj również nazwa jest opisana czarną czcionką dla łatwiejszego odróżnienia obydwu setów.

Pokemon Zapper Set 1

Specjalna seria grubych żetonów, która była przeznaczona do łatwiejszego zbijania krążków podczas gry. Zawierała ilustracje z serii 1 setu 2 – które były dodatkowo wzbogacone o grubszy kontur stworka.

Pokemon 3D Master

Mini seria przedstawiająca bohaterów serialu anime Pokemon, takich jak Ash Ketchum, Gary Oak, Misty, Brock czy Profesor Oak. Składała się tylko z 10 Pokemon Tazo. 

pokemon tazo kanto wszystkie serie i sety
pokemon tazo infografika johto

Pokemon Tazo Generacja 2 – Johto

W roku 2001 Pokemania trwa w najlepsze, druga generacja z regionu Johto dalej wzbudza ogromne emocje, głównie za sprawą gier. Pokemon Silver i Gold wydane w kwietniu 2001 roku biją rekordy popularności. Zatem to tylko kwestia czasu jak w chipsach znajdziemy stworki z regionu Johto. Wszystkie serie dalej są dodawane do chipsów marki Lay’s, poza serią dziesięciu trójkątnych żetonów, które można trafić tylko w chipsach Twistos. Możemy zaobserwować większe zmiany w samej strukturze żetonów, fluorescencyjne wstawki, naklejki czy nawet zmiana kształtu z okrągłego na trójkątny. 

Pokemon Flesz

Seria 33 krążków, przedstawiają wyłącznie Pokemony z drugiej generacji. Do okoła każdej postaci jest fluorescencyjna obwódka, która po naświetleniu potrafi świecić przez wiele godzin w ciemności. Zrobiona z podobnego, sprawdzonego plastiku co poprzednie sety. Również świecący pasek był dobrej jakości i nie niszczył się łatwo.

Pokemon Duo Tazo 

Duo Tazo składało się z plastikowego żetonu oraz dołączanej do niego naklejki, która znajdowała się bezpośrednio nad nim. Niestety plastik był znacznie gorszej jakości, przez co nadruk niesamowicie szybko ścierał się, czy wręcz odpadał całymi kawałkami. Uszkodzenie było możliwe nawet przy próbie oderwania naklejki od żetonu. Jest to również kolekcja, która zawierała najwięcej błędów. Złe numery rewersów, nadrukowane do góry na nogami, czy od złego żetonu. Było to dość powszechne. Jest to najgorzej wykonany set w historii.

Naklejki były lepszej jakości, przedstawiały inną formę Pokemona, bądź postaci. Zazwyczaj odchodziły bezproblemowo, choć trzeba było zachować przy tym należytą ostrożność.

Pokemon Zapper Set 2

Drugi set grubych żetonów zapperów, przygotowanych specjalnie do gry. Miały one tak jak poprzednie, ułatwić zbijanie wieży przeciwnika. Ilustracje w tym przypadku zostały zaczerpnięte z serii Duo. Tym razem kontury nie zostały pogrubione i są zgodnie z pierwowzorem.

Pokemon 3D Trio

Żetony Pokemon które można było trafić w chipsach Twistos, zdecydowanie wyróżniają się najbardziej. Zmiana kształtu była znaczna, żetony słabo nadawały się do gry, oraz często odkształcały się rogi. Powrócono w tym wypadku również do elementów 3D, które zmieniały się w zależności od kierunku, w którym je oglądaliśmy. Podobnie do setu Master, tutaj również jest to kolekcja posiadająca wyłącznie 10 sztuk.

Ostatnie Żetony – Sinnoh i Hoenn

Generacja 3 Pokemonów. Na rynku obecne są już gry na handhelda firmy Nintento – Ruby i Sapphire. Niestety Pokemania powoli zmierza ku końcowi. Kieszonkowe stworki na wiele lat staną się w Polsce niszowe. Ostatecznie dostaliśmy jeszcze pięć serii Pokemon Metal Tazo i jedną Roks. Poza zmianą materiału, z plastiku na metal, nie uświadczymy tutaj większych innowacji.  Tym razem krążki dostępne są w chipsach marki Cheetos. Dostępnych jest sporo dodatków, takich jak albumy czy plansze magnetyczne.

Pokemon Advancedd 1-50

Dwustronne metalowe krążki, przedstawiające Pokemona oraz jego następne stadium. Z każdej strony jest również przypisany jeden atak w języku polskim.

Pokemon Advanced 51-60

Seria zawiera 10 dużych metalowych Tazo, numeracja z poprzedniej serii jest kontynuowana. Przedstawione są postacie z serialu animowanego oraz odznaki. Nie posiadają innych atrybutów poza nazwą.

Pokemon Advanced 61-110

W tej serii jest powrót wyłącznie do pierwszej generacji Pokemonów. Podobnie jak pierwszy set, na odwrocie posiadają ewolucję stworka, oraz opisane są atakami.

Pokemon Advanced 111-120

Ostatni z liczącej 120 numerów, serii Advanced. Zawiera 10 dużych metalowych Tazo. Przedstawiają one w pełni rozwinięte formy Pokemonów z Kanto. Na odwrocie jest ich cień, z napisem „Pokonuje wszystkie”

Pokemon Atak

Seria 50 tazosów. Przedstawiały Pokemona w trakcie ataku. Ruch, który wykonywał by opisany na rewersie kapsla, pokazane dodatkowo były typy, na które atak jest skuteczny albo nieefektywny.

Pokemon Roks

Ostatnia seria żetonów Pokemon, wydanych w Polsce. Zawierała stworki z regiony Sinnoh. Z tyłu miały wybrzuszenie, z frontu wypustki, dzięki którym, można było złączyć ze sobą dwa Roksy.

pokemon metal tazo cheetos wszystkei serie i sety

Pokemania ostatecznie zatrzymała się w Polsce na wiele lat, dopiero od niedawna możemy mówić o swoistym renesansie kieszonkowych stworków. Przyczyniła się do tego aplikacja mobilna Pokemon GO oraz  popularna na całym świecie gra karciana Trading Card Game. Pojawia się w naszym kraju coraz więcej gadżetów czy gazetek o tej tematyce. Czy zatem możemy doczekać się reedycji Pokemon Tazo w chipsach? Ciężko stwierdzić jednoznacznie, choć najpewniej, jeśli Nintendo miałoby coś takiego w planach, to zdecydowałoby się na ten ruch, chociażby u szczytu popularności Pokemon GO.

Jakie są wasze wspomnienia związane z żetonami Pokemon? Może macie jeszcze swoją kolekcję z dzieciństwa na strychu czy w szafie. Jeśli chcielibyście przekazać swoje zbiory, zapraszamy do kontaktu 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PokePolis
Scroll to Top