PokePolis
MENU

Oryginalne Karty Pokemon – Jak rozpoznać podróbki Kart Pokemon TCG

Jeśli odnalazłeś swoje karty Pokemon TCG z dzieciństwa albo od niedawna powróciłeś do hobby sprzed lat, pewnie po pewnym czasie będziesz musiał zadać sobie pytanie. Czy moje karty Pokemon są oryginalne? Jak sprawdzić, czy karty, które posiadamy bądź chcemy, zakupić nie są chińskimi zamiennikami. Na przestrzeni lat podrabiano praktycznie wszystkie gadżety, Pokemon Tazo, naklejki, elektronikę czy ubrania. Jednak największą popularnością, wśród osób produkujących nieautoryzowane rzeczy, są karty Pokemon TCG oraz gry na konsolę Nintendo – Game Boy Advance. Gra karciana Trading Card Games jest wciąż u szczytu swojej popularności, zatem nie możemy się dziwić, że karty są cały czas podrabiane, dodatkowo zmieniają się metody ich fałszowania. Zatem dopada nas pytanie rodem z pierwszego filmu Pokemon – jak rozpoznać kopię od oryginału?

Najlepszą metodą, jaką możemy użyć przy identyfikacji kart, jest porównywanie ich z oryginałami. Oryginalne karty Pokemon są idealne do porównania kart. Jeśli nie posiadamy w swojej kolekcji danej karty, możemy posłużyć się jej zdjęciem z Internetu. W przykładnie karty Mewtwo z Base Setu możemy zaobserwować następujące różnice:

 • Duża różnica w hologramie, który ciężko jest skopiować
 • Czcionka wygląda inaczej
 • Pojawiają się absurdalne atrybuty takie jak HP 3000 czy niepasujące nazwy Pokemonów
 • Rozmiar jest inny niż standardowy
 • Źle wycięte obramowanie, szczególnie widoczne z tyłu karty
 • Widoczne są symbole do gry w kamień papier nożyce
 • Zawiera Asha Ketchuma, bądź inne bezpośrednie nawiązania do Anime Pokemon
Pokemon TCG - Base Set - 10 Mewtwo
Oryginał - Mewtwo Base Set
karta pokemon base set 2 mewtwo podróbka
Podróbka - Mewtwo Bse Set 2

Oryginalne Karty Pokemon - przykłady podróbek

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy dokładnie obejrzeć kartę Pokemon. Oryginalne karty możemy łatwo rozpoznać jeśli mamy je w ręku, w innym przypadku musimy dokładnie sprawdzić kilka elementów. W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę, na wszelkie niepokojące odstępstwa od normy. Wiele rzeczy jest łatwo rozpoznać jeśli weźmiemy kartę do ręki i sprawdzimy kilka podstawowych elementów:

 • Karta z boku posiada widoczny czarny pasek, pomiędzy warstwami papieru
 • Karta jest zrobiona z gorszego jakościowo materiału
 • Łatwo się wygina w porównywaniu do oryginalnych, gdyż jest bardzo cienka
 • Kolorystyka odbiega od pierwowzoru, zarówno z przodu jak i z tyłu.
charizard fake pokemon karta
Symbole do gry w papież nożyce kamień
mewtwo ex fake
Mewtwo EX - na karcie widoczny Durant
pikachu piłkarz fake
Pikachu piłkarz - Atak/Obrona
karta carvanha three-colo piranha podróbka karta pokemon
Carvanha - Three-Coor Piranha

Tył karty Pokemon TCG.

Oczywiście nie tylko oglądając front karty, jesteśmy w stanie stwierdzić czy jest ona oryginalna. Również pomocne w tej kwestii są oględziny rewersu. Mogłoby się wydawać, że akurat tył nie powinien stanowić problemu podczas kopiowania, lecz bardzo często wykonany jest po prostu niedbale, najczęstszymi problemami są tutaj, złe kolor (bardzo często zbyt jaskrawe), krzywo wycięte obramowanie czy też braki w szczegółach jasno dają nam znać o tym, czy karta jest oryginalna, bądź nie.

pokemon tcg back
Oryginalny tył
fake tcg back pokemon
Tył nieoryginalny
tył karty pokemon
Tył nieoryginalny

Zatem jeśli karta ma oryginalny tył, czarny pasek pomiędzy warstwami czy pasujący hologram, mogę być pewien jej oryginalności? Niestety nie, istnieje możliwość, by posiadana przez nas karta nie była oryginalna, a na pewno nie w całym tego słowa znaczeniu. Za pomocą acetonu, możemy pozbyć się wierzchniej warstwy tuszu z dowolnej karty Pokemon. Na tak przygotowanym podłożu, można nanieść praktycznie dowolny front karty. Wiele osób robi karty handmade albo tak zwane proxy, które nie powinno być sprzedawanych jako oryginalne. Jednakże w tym wypadku również możemy sprawdzić, czy karta Pokemon TCG jest oryginalna. Nintendo w swoich kartach używa często kolorów, które nie są tak łatwe do skopiowania na domowych drukarkach, zatem wystarczy porównać kolory. Wszystkie nieprawidłowości mogą sugerować, że posiadamy karty proxy.

Kupno kart Pokemon TCG na popularnych serwisach aukcyjnych.

Czy zatem kupno kart na popularnych serwisach akcyjnych daje nam gwarancję ich legalnego pochodzenia? Otóż niestety nie, w Polsce sporo kart, które trafiają do sprzedaży, pochodzi z Chin. Jest to duży problem i nie widać by ktokolwiek zajmował się jego rozwiązaniem, niektóre serwisy są wręcz zalane kartami „srebrnymi” czy „złotymi”, które przyciągają naszą uwagę swoją ceną, podobnie wygląda to w przypadku popularnych czy wyprzedanych setów. Musimy niestety liczyć się z tym, że booster kart Pokemon Trading Card Game to wydatek około 15-20 złotych. Jeśli cena jest znacznie niższa, na pewno powinniśmy zachować należytą uwagę podczas zakupów. Starajmy się czytać opinię o produkcie, jak również czytać dokładnie opis aukcji, karty nieoryginalne często są opisywane jako tańsze „zamienniki”.

Zatem zakupy na popularnych serwisach aukcyjnych nie muszą oznaczać legalności produktu, również sklepy niebędące sklepami hobbistycznymi mogą w swojej ofercie posiadać zamienniki.

podróbki pokemon tcg
chińskie zamienniki - karty złote/czarne/srebrne

Kody do gry Pokemon TCG Online

Jeśli zakupione przez nas boostery, nie posiadają w środku karty z kodem do popularnej gry Pokemon Trading Card Game Online to niestety mamy do czynienia z zamiennikami. 

1 thought on “Oryginalne Karty Pokemon – Jak rozpoznać podróbki”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top