zakazane odcinki pokemon

Zakazane Odcinki Pokemon - Sprawdź Zbanowane Odcinki Serialu

Serial Pokemon cieszy się dużym zainteresowaniem fanów. Jednak nie wszystkie jego odcinki zostały wyemitowane w telewizji. W Wielu różnych krajach zakazane odcinki Pokemon różnią się od siebie. Powodów jest wiele, od różnic kulturowych aż po atak padaczki. Sprawdź zbanowane odcinki wraz z powodem ich usunięcia z ramówki. Oto lista odcinków, które nie zostały wyemitowane na całym świecie.

Odcinek 18 - Beauty and the Beach

Bohaterowie przybywają na tropikalną wyspę, pomagają jednemu z lokalnych restauratorów, konkurencyjnej knajpie pomagają złoczyńcy z Zespoły R. Jedynym ratunkiem wydaje się konkurs piękności, w którym można wygrać dużą nagrodę pieniężną.

Odcinek „Beauty and the Beach” wywołał kontrowersje ze względu na przedstawienie postaci Jamesa z Team Rocket. W oryginalnej wersji odcinka, James pojawił się na konkursie piękności ubrany w opływową suknię i z wyraźnie powiększonymi piersiami, co wywołało kontrowersje i protesty, szczególnie ze strony widzów spoza Japonii. Przedstawienie to było krytykowane za stereotypowe przedstawienie płci i powodowanie dezorientacji u widzów. Zmieniona wersja odcinka, w której James jest ubrany jest inaczej, była dostępna w niektórych krajach po wprowadzeniu zmian.

beauty & beach

Odcinek 35 - The Legend of Dratini

Ash wraz z przyjaciółmi dociera do strefy safari. Jest to miejsce, gdzie można używać tylko i wyłącznie Safari Balli do łapania Pokemonów. Ograniczenie zostało wprowadzone, ze względu na wyjałowienie strefy przez przybywających do niej trenerów. Strażnik Kaiza skrywa tajemnicę związaną z tajemniczym i potężnym Pokemonem – Dratinim. Na trop tego stworzenia wpada również Team Rocket. Po odnalezieniu przez nich Dratiniego, Ash z przyjaciółmi stara się udaremnić próbę porwania go. Przy pomocy Dragonaira udaje im się pokanać Zespół R. Kaiza może ponownie zjednoczyć się ze swoim starym przyjacielem. 

To jest odcinek w którym Ash złapał wszystkie swoje Taurosy, z powodu niewyemitowania tego epizodu powstała dziura fabularna. Odcinek „The Legend of Dratini” był kontrowersyjny w Ameryce Północnej ze względu na użycie broni palnej w niektórych scenach. W wyniku tego odcinek został wycofany z późniejszych emisji w USA i nigdy nie został wyemitowany w wersji anglojęzycznej poza oryginalnym pokazem.

zakazane odcinki pokemon ep35

Odcinek 38 - Electric Soldier Porygon

W Centrum Pokemon dochodzi to awarii systemu transferującego. Pokemony wysłane nie trafiją do włąsciciela, zamiast niego dostarczony zostaje inny stworek. Pradopodobną przyczyną jest wirus komputerowy. Jedynym ratunkiem wydaje się użycie Porygona, który przeniesie bohaterów bezpośrednio do programu komputerowego.

Kiedy grupa zostaje wciągnięta do wirtualnej rzeczywistości, odkrywają, że coś poszło nie tak. Pikachu rozpoczyna walkę z wirtualnymi rakietami Team Rocket, a w tym momencie występuje jedna z najbardziej kontrowersyjnych sekwencji w historii anime Pokémon. W sekwencji tej, ekran animacji migocze w intensywnych kolorach i wzorach, co spowodowało, że wielu widzów doznało napadów epileptycznych. Odcinek został szybko przerwany po zaledwie kilku minutach, a serial przez pewien czas został wycofany z emisji w Japonii.

zakazane odcinki pokemon ep38

Po emisji tego odcinka, około 685 dzieci w Japonii zostało przewiezionych do szpitali skarżąc się na dolegliwości po oglądaniu tej kontrowersyjnej sekwencji. Incydent ten stał się znany jako „Pokemon Shock” i miał poważne konsekwencje dla dalszych emisji serialu. W wyniku tego odcinka i jego negatywnych skutków, „Dennō Senshi Porygon” został całkowicie wycofany z dalszych emisji, a Porygon nigdy więcej nie pojawił się w serialu. Odcinek ten również przyczynił się do znacznej zmiany polityki emisji i restrykcji w japońskiej telewizji oraz stał się istotnym momentem w historii anime Pokémon.

Odcinek 65 - Wesołych świąt, Jynx

Ash, Misty i Brock kontynuują swoją podróż po świecie Pokémonów. W trakcie swojej podróży trafiają na plażę, na której przebywała Jynx, Pokémon typu Ice/Psychic. Jynx opowiada swoją historię, dowiadujemy się, że jest pomocnikiem Świętego Mikołaja. Bohaterowie postarają pomóc jej dostać się z powrotem na biegun. Po drodze spotykają Laprasa, pomaga on im dostać się do siedziby Mikołaja. Za nimi podąża Zespół R w swojej łodzi. Po pokonaniu Jessie i Jamesa Mikołaj może wrócić do swojej pracy. 

Odcinek „Holiday Hi-Jynx” wywołał kontrowersje ze względu na kolor skóry Jynx. W odcinkach z pierwszej serii, miała początkowo czarną skórę, duże usta i oczy, co przypominało negatywne stereotypy rasowe. Ze względu na tę kontrowersję, odcinek został wycofany po pierwotnym pokazie i nie został powtórnie wyemitowany w Stanach Zjednoczonych. Aby uniknąć problemów związanych z kontrowersyjnym przedstawieniem, w późniejszych wersjach tego odcinka zmieniono kolor skóry Jynx na fioletowy. Od tej pory, Jynx w serialu miały właśnie fioletową skórę, a odcinek „Wesołych świąt, Jynx” został zmieniony i dostosowany do tego nowego wyglądu postaci.

zakazane odcinki pokemon ep65

Zakazane odcinki Pokemon - Podsumowanie

W pierwszej serii mamy aż trzy odcinki, zupełnie nie wyemitowane ze względu na broń, nagość i intensywne światło. Odcinek świąteczny został poprawiony i często emitowany w różnych krajach bez problemu. Seria ta miała różne problemy, ale poza kilkoma wyjątkami nie było już zbyt wielu zakazanych odcinków Pokemon. Na przykład w Japonii  pominięto epizody 23-24 serii Black & White ze względu na ukazane w nich tsunami i trzęsienia ziemi. Poza tymi kilkoma przykładami serial bez przeszkód emitowany jest do dziś.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top