Teknoman

Teknoman, znany także jako „Tekkaman Blade” w oryginalnej wersji japońskiej, to serial animowany science-fiction z gatunku mecha, wyprodukowany przez Tatsunoko Production. Pierwsza emisja miała miejsce w latach 1992-1993. Emitowany był na kanałach Jetix, Fox Kids i  TV4. Serial został mocno ocenzurowany w zależności od wersji. Angielska (jak również polska) były okrojone względem japońskiej. Zmiany są na tyle istotne, że z 49 oryginalnych epizodów zostało tylko 42.

Przez wiele lat oryginalna wersja z polskim dubbingiem byłą niedostępna w cieci. Dopiero od niedawna pojawiły się zgrane z kaset VHS pełne odcinki.

teknoman

Fabuła serialu animowanego Teknoman

Akcja serialu rozgrywa się w przyszłości, kiedy Ziemię atakuje tajemnicza rasa kosmicznych istot zwana Venomoidami. Te stwory zaczynają niszczyć planetę i przystępują do inwazji, zmieniając ją w pole bitwy. Venomoidzi wysyłają na Ziemię bio-mechaniczne stwory zwane Teknomanami, które mają za zadanie eksterminować ludzkość.

Główny bohater, Blade, jest jednym z Teknomanów. Jednak podczas jednej z bitew zostaje poważnie ranny, a jego zdolności transformacji poprzez kryształ ulegają pogorszeniu. Spada on z pierścienia, znajdującego się do okoła planety na ziemię, gdzie zostaje uratowany przez Rycerzy Kosmosu. Główna fabuła skupia się na walkach Blade jako Teknoma oraz próbach odkrycia tajemnic Venomoidów. Okazuje się, że za atakiem kryje się tajemnicza postać o imieniu Darkon. W miarę jak Blade walczy, staje się jasne, że jego transformacja w Teknoma nie pozostaje bierna dla jego zdrowia. Im dłużej jest w tej formie, tym bardziej traci swoją tożsamość i ludzkie uczucia. Pomimo swoich poświęceń Blade jest uważany przez wielu za zagrożenie, jego utrata pamięci również wpływa na to.

Seria eksploruje konflikty zarówno na polu bitwy, jak i wewnętrzne rozterki Blade’a. Rozwija się także wątek relacji między nim a Rycerzami Kosmosu, oraz jego siostrą Sarą. Teknoman porusza tematy walki, tożsamości, konsekwencji technologicznych przemian oraz relacji międzyludzkich w obliczu zagrożenia kosmicznej inwazji.

Bohaterowie serialu animowanego Tekkaman Blade

Blade – główny bohater serii, jego imię to Nick Carter, wraz z rodziną został uprowadzony przez kosmitów, aby przemienić ich w potężnych wojowników w teknozbrojach. Do transformacji używa kryształu, po jego uszkodzeni uw przemianie pomaga mu robot zwany Pegazem. Przez większość serialu pamięta tylko urywki ze swojego poprzedniego życia.

Star Summers – jest naukowcem w ekipie Rycerzy Kosmosu, od początku jest zafascynowana postacią Blade’a i bezgranicznie mu ufa.

Ringo – pełni rolę pilota statku o nazwie Błękitna Planeta. Na początku jest nieufny w stosunku do Nicka Cartera, lecz z czasem stają się przyjaciółmi.

Balzac – pojawia się początkowo jako szpieg, mający wykraść plany mecha zbroi budowanych w oparciu o te, które posiada Teknoman. Ostatecznie dołącza do Rycerzy Kosmosu i wspiera ich w walce.

Darkon – tajemnicza postać zarządzająca atakiem na ziemię z bazy na księżycu. Ostatecznie okazuje się on jednym z braci Carterów.

Jamison – dowodzi Rycerzami Kosmosu, jego ocena sytuacji niejednokrotnie pozwala wyjść zwycięsko z różnych misji czy pułapek. To on jest głównym naukowcem badającym technologie obcych, dzięki czemu udaje się skonstruować teknozbroje.

Mackelroy Mac – niezwykle zdolny i utalentowany wynalazca i mechanik, to on tworzy wraz z Maggie Pegaza, dzięki któremu Bladowi udaje się transformować w Teknomana po rozpadzie kryształu.

Maggie Matherson – podobnie jak Star jest zakochana w Nicku Carterze. To ona jest głównym projektantem Pegaza.

 

 

Lista odcinków

Serial animowany Teknoman skłąda się z 42 odcinków, trwających około 21 minut.

 1. Przyjaciel czy wróg
 2. Inwazja
 3. Siła Rycerzy Kosmosu
 4. Spadająca Gwiazda
 5. Czas minął
 6. Rozbity Kryształ
 7. Teknobot
 8. Flesz
 9. Konwój
 10. Śmiały żołnierz
 11. Strzeż się brata
 12. Braterska rywalizacja
 13. Rodzinny spór
 14. Saber atakuje
 15. Szpiegowska gra
 16. Miecz i Stal
 17. Gość
 18. Pole bitwy
 19. Odrodzenie
 20. Gra zmysłów
 21. Decyzja
 22. Znowu razem
 23. Początki
 24. Tajemnica Sary
 25. Nie zapomnij mnie
 26. Kronika
 27. Ratownik w czerwieni
 28. Na pustym baku
 29. Tekno-pułapka
 30. Panna na zamku
 31. Przemiana
 32. Pułapka Topora
 33. Topór atakuje
 34. Na lodzie
 35. Pół na pół
 36. Ewolucja
 37. Utrata pamięci
 38. Metamorfoza
 39. Uderzenie Sword
 40. Bitwa o Kosmiczny Pierścień
 41. Początek końca
 42. Ostatnia bitwa
Scroll to Top