Jak segregować kolekcje kart Pokemon TCG?

Organizacja i segregowanie kart Pokemon

Jest kilka popularnych sposobów segregowania kart Pokemon. Nie ma idealnej metody, najwięcej zależy od naszych osobistych preferencji, jednakże, przy większej ilości kart Pokemon warto przemyśleć sposób sortowania. Wielokrotne zmiany w organizacji naszej kolekcji to nie tylko strata czasu, jak również narażanie jej na uszkodzenia. Sposoby segregowania kart Pokemon:

 • Zgodnie z typem
 • Według ich stopnia rzadkości
 • Zgodnie z numeracją
 • Po linii ewolucyjnej
 • Zgodnie z Pokedexem

 

jak segregować kolekcję kart pokemon trading card game

Najpopularniejszą metodą, jest układanie kart zgodnie z ich numeracją. Każdy set Pokemon TCG zawiera konkretną ilość ponumerowanych kart. Inne metody można łączyć ze sobą, choć wydają się mniej efektywne, gdy mamy duże ilości zebranych kart.

W czym przechowywać karty Pokemon?

1. Segregatory

Segregator do bardzo dobra metoda do sortowania kart jest również zrównoważona pod względem funduszów, które musimy poświęcić, by uzyskać porządny efekt. Zatem na co warto zwrócić uwagę przy wyborze segregatora? Możemy używać praktycznie wszystkich dostępnych na rynku modeli, jednak nie musi być to wcale najlepsze rozwiązanie. Biurowe segregatory możemy kupić już za kilak złotych, oszczędności na ochronie naszej kolekcji to niewątpliwie zły pomysł. Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, są pierścienie. Najlepiej unikać segregatorów z dwoma pierścieniami, idealnym wyborem są 3 albo 4 zaczepy. Również ich kształt to niezwykle istotna sprawa. Szukajmy zawsze pierścieni w kształcie litery D, tak zwane O-Ring mogą powodować odkształcanie się stron do segregatora, przez do w rezultacie wygięcie się stron i naszych kart, nawet w skrajnych przypadkach odciśnięcie się pierścienia na kartach. Następnym parametrem, na który powinniśmy patrzeć, jest wielkość segregatora. Jeśli weźmiemy małe segregatory, możemy trzymać w nich wyłącznie jeden set kart Pokemon, co jest bardzo estetyczne i praktyczne, choć dramatycznie zwiększa to koszt, który musimy ponieść. Duże segregatory to na pewno opcja ekonomiczna, choć przy dużej ilości kart i koszulek również możemy narazić naszą kolekcję na niechciane uszkodzenia.

D-Ring O-Ring jaki segregator wybrać do segregowania kart pokemon
Po lewej: Segregator O-Ring Po prawej: D-Ring

Jaki Segregator najlepiej wybrać do kolekcji kart Pokemon TCG?

Wybór zatem należy rozważyć głównie po względem naszych osobistych preferencji. Jednym z lepszych rozwiązań wydają się segregatory ofertowe Esselte A4 4DR/20-40mm, możemy zmieścić w nich rozsądną liczbę stron do segregatora. Ich niewątpliwym plusem jest możliwość wsadzenia w pełni  dostosowanego grzbietu, jak również przedniej okładki. Niestety nie są to najtańsze segregatory na rynku, musimy liczyć się z kosztem około 15-20zł za sztukę.

Jeśli decydujemy się na segregatory, to musimy też dobrać odpowiednie strony do nich. Zazwyczaj mamy dostępne dwie odmiany, cieńsze i grubsze. Oczywiście nie warto inwestować w strony, które są mniej wytrzymałe. Ich grubość usztywnia, przez co dodatkowo chroni naszą kolekcję. Także polecamy koszulki Ultra Pro Platinum. Musimy się tylko upewnić, czy będą pasować do naszego segregatora, dlatego najlepiej kupić koszulki o jedenastu otworach, niż te z trzema. Jeśli uda się nam dostać koszulki, gdzie wkładamy karty bokiem, to również jest to lepsze wyjście niż te, gdzie wkładamy je od góry, jednak nie będzie to proste zadanie, także powinniśmy się jednak liczyć z wyborem tych pierwszych. Jeśli potrzebujemy dodatkowo zabezpieczyć karty, to do koszulek pasują karty slim fit. 

segregatory z kartami pokemon tcg w segregatorach esselte z dcykowanymi nagłówkami
Segregatory ofertowe z customowymi grzbietami

PLUSY

 • Idealna customizacja i reorganizacja kolekcji

 • Możemy wygodnie przeglądać całą kolekcję

 • Rozsądny stosunek jakości do ceny

 • Karty ładnie prezentują się na półce

MINUSY

 • Wymaga zakupienia  oddzielnych stron do segregatorów
 • Zajmuje sporo miejsca

 • Trzeba uważać przy transporcie kart w segregatorach

2. Pudełka i Elite Trainer Boxy po kartach Pokemon

Bardzo budżetowy sposób trzymania kart. Jeśli otwieramy Elite Trainer Boxy, to mogą one nam idealnie posłużyć jako miejsce do trzymania kart Pokemon. Można je też kupić z drugiej ręki w rozsądnej kwocie. Każde takie pudełko pomieści kilkaset kart. Można również kupić dedykowane do tego celu tekturowe pudełka, jednak nie są one łatwo dostępne w naszym kraju. Do pustego ETB możemy wsadzić karty w koszulkach albo woreczkach strunowych. Do segregacji możemy używać przegródek dodawanych do tego zestawu. Każdy Elite Trainer Box, w zestawie posiada zestaw koszulek, możemy ich używać do zabezpieczania najcenniejszych kart. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie używać do segregacji kart Pokemon gumek recepturek. Nacisk każdej gumki może niszczyć brzegi kart, a jeśli będzie za luźna, nie spełni swojego zadania. Dodatkowo najważniejsza jest kwestia materiału, bardzo często taka gumka może po dłuższym czasie po prostu wyschnąć. Wtedy zniszczy wszystkie karty. Jej usunięcie, bez uszkodzenia kart, nie będzie już możliwe. 

Możemy też poszukać po prostu pudełka, w którym zmieszczą się karty. Takie rozwiązanie idealnie się sprawdzi, gdy nie mamy wielu kart i inwestowanie w bardziej kosztowne metody nie jest dla nas jeszcze potrzebne. 

posegregowana kolekcja kart pokemon trading game, karty są umieszczone w pudełku po elit trainer box, z którego usunięto zawartość
Karty Pokemon TCG w pudełku Elite Trainer Box

PLUSY

 • Bardzo ekonomiczne rozwiązanie

 • Zajmuje najmniej miejsca

 • Łatwe w transporcie

MINUSY

 • Ciężki dostęp do przeglądania kolekcji

 • Dużo luzu w środku, co może niszczyć karty

3. Bindery, Albumy i Portfolio

Dedykowane albumy to rozwiązanie podobne do segregatorów. Jeśli kupujemy albumy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Sprawdźmy zawsze jakie strony posiada dany produkt, nie ma możliwości ich wymiany, dlatego najtańsze albumy mają często słabej jakości strony. Najlepiej sprawdzą się albumy, w których możemy wsadzić karty z boku, musimy uważać podczas wkładania kart, by ich nie uszkodzić, choć niewątpliwym plusem jest to, że karty nie stykają się tyłami i dzięki temu eliminujemy zbędne tarcie i potencjalne uszkodzenia. Jest to rozwiązanie, które nie jest najlepsze pod względem ceny, zakładając zakup zwykłych Binderów firmy Ultra Pro, musimy liczyć się z wydatkiem około 90-100zł za sztukę. Album ten pomieści 360 kart. Jeśli wybierzemy droższe albumy, które zamiast zapięcia na gumkę mają zamek, cena może wzrosnąć. Poza ceną mamy tu jeszcze kilka innych problemów, strony nie są wymienialne, także każde uszkodzenie albumu jest trwałe i wpływa na jego wydajność. Również liczba kart jest ściśle ograniczona, nie możemy dodać ani odjąć stron, także takie albumy najlepiej nadają się, na przechowywanie najcenniejszych kart. Są pośrednie opcje, takie jak album z zamkiem, który w środku ma miejsca na strony do segregatora.

album portfolio na karty pokemon tcg przedstawiający pokemona snorlaxa

4. Toploadery na rzadkie karty Pokemon

Do przechowywania najcenniejszych kart, możemy używać Toploaderów. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja. Karty możemy zabezpieczyć koszulkami, przez co są one chronione z każdej strony. Karty Pokemon w Toploaderach możemy trzymać w oddzielnych pudełkach, ewentualnie w specjalnych albumach. Niestety koszt albumu znacznie przewyższa te, od zwykłych kart. Jest to sposób który możemy, a nawet powinniśmy, wykorzystać segregując karty Pokemon w każdy możliwy sposób. Gdy w naszej kolekcji pojawiają się drogie karty, nie ma sensu narażąć je na jakiekolwiek zniszczenia. Koszt paczki Toploaderów jest niski. 

Przed wybraniem odpowiedniej dla nas metody segregowania kart Pokemon, powinniśmy dobrze przemyśleć nasz wybór. Pomoże to nam oszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale również w skrajnych przypadkach uniknąć uszkodzenia naszych kart. Dobrym pomysłem jest prowadzenie spisu naszych kart, czy to na kartce, czy w pliku Excel.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top