PokePolis
MENU
wartość kart pokemon

Wartość Kart Pokemon - Ile Warte Są Stare Karty Pokemon

Jeśli znalazłeś swój stary segregator z kartami, albo pudełko po butach w których trzymałeś karty skrzętnie zbierane za młodzieńczych lat, możesz zastanawiać się, jak prawidłowo oszacować wartość jaką po takim czasie mają twoje zbiory. Wartość kart Pokemon zależy od wielu czynników, nasz poradnik pomoże ci lepiej poznać ten temat.

1. Podróbki czy oryginały?

Zanim zaczniemy sprawdzać wartość kart, najpierw trzeba się upewnić czy karty nie są chińskimi „zamiennikami”. Niestety idea podrabiania kart istnieją tak długo jak sama gra karciana, podrabiane zostają praktycznie wszystkie karty z wszystkich setów, począwszy od pierwszej edycji – Base Setu. Dla niewprawionego oka może wydawać się to trudnym zadaniem, choć gdy zdobędziemy wiedzę, jak rozróżnić oryginalne karty Pokemon od ich podróbek, wtedy dość szybko uda nam się je oddzielić. 

2. Kart rzadkie czy pospolite - co wpływa na wartość kart Pokemon

Karty Pokemon Trading Card Game oznaczone są symbolami, które określają ich rzadkość. Najpopularniejszy rodzaj kart, to tak zwane commony, czyli karty pospolite. Są najczęściej spotykane i przedstawiają najmniejszą wartość, oznaczane są symbole kółka. Następne są karty uncommon czyli karty niezwykłe oznaczone symbolem diamentu, są rzadsze od kart pospolitych. Wśród takich kart pojawiają się już te o większej wartości, np. Blaine’s Charmeleon z setu Gym Challange czy Dewgong z Base Set 2. Najwięcej warte, będą karty rare, oznaczone za pomocą gwiazdki, występują w wersji zwykłej jak i holo foil. Karty posiadające hologramy to coś na czym powinniśmy się skupić najbardziej. Istnieją również karty promocyjne, oznaczone gwiazdką z napisem „Promo”.

pokemon cards rarity

3. Sprawdzamy ile są warte karty Pokemon

Gdy mamy już posegregowane karty, możemy zacząć sprawdzać ceny naszych Pokemonów. Do wyceny najlepiej posługiwać się stronami takimi jak: Cardmarket, Troll & Toad, Price Charting czy Allegro. Przy określaniu ceny karty, w przypadku zagranicznych stron, należy odjąć około 10% ich wartości. Gdy wyceniamy karty za pomocą polskich portali, np. Allegro, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Jeśli znajdziemy tylko jedną ofertę, trzeba uważać na przekłamanie cen. Każdy może ustawić tam dowolną cenę wystawionego przedmiotu, zatem gdy widzimy jedyne ogłoszenie z interesującą nas pozycją, za bardzo dużą kwotę, musimy ostrożnie podejść do tej informacji, jako wiarygodnego źródła. Wartość kart Pokemon musimy zawsze dostawać do realiów krajowych, w Polsce trzeba liczyć się z tym, że ceny bywają nieznacznie niższe.

4. Wartość kart Pokemon - Kondycja i stan kart

Jeśli znalazłeś w szafie kartę Charzarda z Base Setu, nie oznacza to jeszcze, że jesteś w stanie dostać za niego kilka tysięcy złotych. Najważniejszym kryterium przy ocenie wartości kolekcjonerskich kart Pokemon Trading Card Game jest ich stan. Zatem jak wygląda ocenianie kondycji naszej kolekcji?

Mint – karta w stanie idealnym, 10/10 – absolutny brak uszkodzeń, zarysowań, zagięć czy przebarwień, karta jest idealnie wycentrowana. Zakładając, że wyciągnęliśmy naszą kartę, po latach przechowywania w szafie, segregatorze, śmiało możemy uznać, że nie ma możliwości by była w takim stanie

Near Mint – stan idealny, zazwyczaj może mieć drobne niedoskonałości, prawie idealne centrowanie.

Excellent – karta może posiadać widoczne małe uszkodzenia na powierzchni, również rogi mogą być lekko wystrzępione. Na tyle karty można zobaczyć lekkie białe odbarwienia.

Very Good/Good – widoczne większe uszkodzenia, zazwyczaj na obramowaniu widać więcej białych odbarwień.

Ligtly Playerd/Played/Heaviliy Played– karty były używana przez jakiś czas do grania, bez żądnych koszulek ochronnych. Pojawiają się znacznie większe uszkodzenia powierzchni karty.

Poor/Damaged – tutaj raczej nie ma zaskoczenia, karta zniszczona, sporo zagięć, możliwe naderwania czy braki powierzchni karty. Plamy, wszelkiego rodzaju wgłębienia jak i wszystkie zniszczenia nie będące wynikiem normalnego użytkowania karty. W tym stanie karta dramatycznie traci na swojej wartości.

Ocenianie zniszczeń czy kondycji karty to temat rzeka, różne firmy wyspecjalizowane w profesjonalnym ocenianiu kart, mogą wystawić różne oceny. Polecamy jednak przy sprzedaży posługiwać się zdjęciami, tak by można było zobaczyć wszelkie niedoskonałości, zostawiając ocenę stanu, osobie kupującej.

5. Poproś o pomoc na grupie sprzedażowej

Karty Pokemon TCG kryją wiele tajemnic, takich jak karty shadowless, 1st edition czy missprinty. W razie wątpliwości powinniśmy zasięgnąć opinii specjalistów. Oczywiście polecamy nie zaczynać wyceny od tego punktu, Nie liczmy na to, że ktoś zrobi za nas całą robotę, szanujmy innych i ich czas. Najlepiej zasięgnąć opinii od kilku osób, by mieć pewność, że nie zostaliśmy wprowadzeni w błąd.

Na starych kartach Pokemon możemy zarobić, ale nie popadajmy w euforię z powodu takiego znaleziska. Bardzo często okazuje się, że nasza kolekcja ma większą wartość sentymentalną, niż finansową. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top